Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Budování vyvýšeného záhonu

18. března 2012 v 20:45 |  Ekozahrada
Po přečtení několika knih a shlédnutí několika pořadů o ekozahradách jsme usoudili, že naše nová zahrada se bez vyvýšeného záhonu prostě neobejde! Vyvýšený záhon přináší řadu pěstitelských výhod a je to i vizuálně zajímavý prvek.
Předně zvětšuje plochu vhodnou pro pěstování rostlin. Nabízí dva typy stanovišť na jednom záhonu, slunné na staně po svahu a stinné na té opačné. Rozkládající se dřevo uvnitř záhonu produkuje teplo a dodává do půdy živiny. S probíhajícím rozkladem tak můžete na záhonu vystřídat rostliny na "potravu" různě náročné.

Jak to teda probíhalo:

Krok 1: Plánování.
Zahrada je ve svahu orientovaném k jihu rozdělena cestou na dvě pole. Záhon jsme vyměřili na levém poli nahoře (pokud se nám to zalíbí, budou pod ním ještě dalšíS vyplazeným jazykem). Záhon nekopíruje vrstevnici, ale je mírně našikmo, takže spodní (přední) svah záhonu má JZ orientaci.
Krok 2: Vykopeme díru...
a to o rozměrech: 7 m na délku, 1,2 m na šířku a 30 cm do hloubky.


Krok 3: Navršíme dřevo.
Používali jsme větve i polena různých šířek, co bylo dostupné. Dřevo je potřeba velmi pečlivě skládat, aby byla stavba pevná a nezhroutila se. Dřevěná kostra měla na výšku 1 metr (70 cm nad povrch).


Krok 4: Drny.
Dřevěnou konstrukci jsme obalili drny trávy, hlínou nahoru. Tím jsme navíc zmenšili plochu cestičky a rozšířili pole Mrkající.


Krok 5: Hlína.
Drny jsme ještě "oplácali" vrstvou hlíny. Celá vrstva drnů a půdy má mocnost asi 30 cm.

Zde ještě pro představu jakýsi řez záhonem, kde jsou vidět všechny tři vrstvy: dřevo, pak drny a v pozadí již komplet i s hlínou.

Krok 6: Mulčování.
Na závěr jsme celý záhon obalili slámou. Sláma brání růstu plevele a navíc, když se rozkláda, dodává do půdy živiny.


Výsledné rozměry záhonu jsou 7 metrů na délku, 1,8 metrů na šířku a 1 m na výšku, sklon je 60°.
Správně by se měl záhon hned osázet, aby se zpevnil. Páč jsme ho dělali v zimě, zpevnili jsme ho zatím jen pomocí klacků a latí.
Hotovo! Ten už jen naplánovat co zasadíme Smějící se.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama