Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Omáčka Berbere

14. března 2012 v 20:23 |  Recepty
Berbere je zřejmě obecný amharský název pro jakoukoliv chilli omáčku, takže receptů je nejspíš nepočítaně, protože si ji každý dělá po svém. Tento recept ale nemá žádný exotický původ a to ze dvou prostých důvodů. Zaprvé, Etiopané si nevedou kuchařky a dělají to od oka podle chuti. A zadruhé, Etiopané, kteří vaří po hospodách, zpravidla neznají anglické názvy koření, tudíž pokud zrovna poblíž nemáte tlumočníka, tak vám stejně moc neporadí. Takže recept je odněkud z internetu od někoho, kdo poblíž tlumočníka měl a nebo uměl amharsky a nebo to byl Etiopan, co uměl anglicky ...prostě se mu nějak podařilo zapsat, co v tom vlastně je. A takhle to děláme my:

2 cibule
6 chilli papriček (Ethiopian Fire nebo Filfil-I-Hind)
3 nebo 4 sladké papriky
6 stroužků česneku
2T soli
1t řeckého sena
1t koriandru (semen)
1t kardamomu
1/2t ajwainu
1/2t hřebíčku
1/4t muškátového květu
1/4t skořice
1t černého pepře
voda

Všechno koření s výjimkou pepře nadrtíme v hmoždíři. Nasucho opražíme na pánvi. Pak přidáme na drobno nakrájenou zeleninu, osolíme, podlejeme vodou a dusíme dokud zelenina není krásně měkká. Vše umixujeme a přidáme nadrcený pepř. Omáčku skladujeme ve skleničkách v ledničce. Není třeba ji zavařovat, protože je tam hřebíček a celkem dost chilli, tudíž pro bakterie a houby je to prostředí dosti nehostinné.

Snad jen:
t...čajová lžička, T...polévková lžíce
Ajwain (Trachyspermum ammi) též ajowan nebo carom je koření příbuzné kmínu. Vůní připomíná tymián, chutí je hořké a pálivé, proto se s ním musí opatrně. U nás se shání obtížně.
Letos si ho zkusíme vypěstovat sami, tak snad se nám vyvede :-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama