Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Za inspirací

28. března 2012 v 15:27 |  "Různé" a "jen tak"

Je jaro a je krásně.
Všechno utěšeně roste. Poslední opozdilci teprve klíčí, ale většina sazeniček už vyrostla z období drobných zelených nitek se dvěma lístky, kdy je i ošklivý pohled může zahubit. Dokonce i lilky se nakonec nechaly přesvědčit a vyrazily na svou životní pouť. Slunce je dostatek a nikdo se nevytahuje. Kromě zalévání a občasného přesazování, nedají papričky a spol téměř žádnou práci. Jedinou starost nám dělá nedostatek kelímků od jogurtů. Teď jsem jich od rodičů přivezla asi čtyřicet, ale to nic není, rajčata je obsadila jako nic a jedině přemísťování paprik do větších nám dočasně umožnilo pokrýt potřebu. I venku se vše probouzí a leze na povrch, teda kromě toho, co jsme zaseli my! Jediné, čeho zatím vypadá, že bude dost je rukola. Asi se letos budeme hodně pást. Fritilarie a narcisy utěšeně přerůstají česnek, jediné co je omlouvá je, že jsou nádherné. Tuříny a ředkvičky, které měly být předvoj pro rajčata, se nikam nehrnou. Člověk se jim až diví. Takové hezké jaro. Ale na všechno je čas, vždyť sezóna teprve začíná, do Zmrzlých je ještě daleko. V tuto dobu, kdy papriky a rajčata jen tiše koukají z oken a nenápadně přidávají lístek za lístkem, je možné ukojit touhu po plodech prohlížením internetu. Sbírat inspiraci a těšit se, že něco podobného budeme mít taky doma.

Pro pěstitele chilli jsou vynikajícím zdrojem inspirace stránky www.fatalii.net a všechny jejich odnože. Jsou to stránky pana Jukky Kilpinena z Finska, který od roku 1999 pěstuje chilli. Nejdřív to začalo jako koníček, ale teď už to má dost ve velkém, dodává své výpěstky do obchodů a sám má svůj e-shop (i když pro nás trošku moc drahý), nedávno vyšlechtil 2 vlastní odrůdy, no prostě super týpek... Takže spousta tipů na pěstování v bytě i venku, hydroponie, bonzaje, stavba skleníků, atd.

Jako inspirace, co si pořídit za papričky, je výborná databáze www.thechileman.org zahrnující více než 3700 odrůd, většinou i s popisky a obrázky. Navíc zde můžete najít ostatní pěstitele, zjistit co mají a odkud jsou.

O planých chilli papričkách jsou hezké stránky www.wildchilli.eu s mapkami, fotkami a klíčem k určování.

Dobrý nápad je i databáze internetových stránek o paprikách www.ringoffire.net.

Pro pěstitele rajčat a vůbec fandy zahradničení jsou výborné stránky www.thisgardenisillegal.com, o nichž už jsem se jednou zmiňovala, plné krásných článků o zahradnických a životních radostech a starostech paní Hanny z Clevelandu. A hlavně jsou tam recenze odrůd rajčat, takže dobré typy, co pěstovat.

Pro pěstitele všeho, co roste, je užitečná databáze tomclothier.hort.net s informacemi o teplotách, o tom, jak co zasít, aby to rostlo, o škůdcích, půdě, genetice atd. Neocenitelný pomocník!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama