Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Odvšivování paprik

4. dubna 2012 v 21:12 |  Pěstování
Naše papriky si pořídily nového parazita. A je žravý.
Je to roztoč Polyphagotarsonemus latus. Není to žádná vzácnost, ale my ho máme letos poprvé.
Vypadá takhle:
Photo by Christopher Pooley

(Připomnělo mi: Když jsme měli první hodinu parazitologie, přišel vyučující do posluchárny a na stůl rázně postavil válec s asi dvoumetrovým červem a řekl: "TOTO je parazit a má ho každý z vás!")

Je tak malý, že není vidět, ti největší macci mají až čtvrt milimetru. Jeho působení na rostlině je ale dost nápadné. Jeho záludnost spočívá v tom, že poškození, které způsobuje, vypadá spíš jako otrava nějakým herbicidem. Takže člověk se pak zabývá tím, zda je něco v nepořádku s půdou, a roztoč se mezitím vesele množí. Příznaky jsou následující: odumírání růstového vrcholu, kroucení a krnění mladých lístků a rezavé skvrny a posléze nekrózy na starších listech.

Nu a co s tím teda? Na tyto pacholky zabírají běžné prostředky proti roztočům, draví roztoči a pak na patnáct minut namočit rostliny do vody o teplotě 43 až 45 °C. Roztoč je to totiž chladnomilný a při vyšších teplotách hyne. A takhle vtipně to pak vypadá v praxi:
Papriky jsou velmi odolné rostliny, co se poškození nadzemní části týče, takže doufejme, že se brzy zregenerují.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Chllijedlík Chllijedlík | 8. června 2015 v 15:46 | Reagovat

A na brutálnim slunci tedy neumírají sami? Zespod listů není takové vedro, ale při plné palbě několik hodin se i list musí ohřát, nemluvím o teplotě vzduchu okolo 30 stupňů a více..

2 filfil filfil | 9. června 2015 v 14:45 | Reagovat

[1]:Možná ano. Je fakt, že přes léto s nimi problémy nebývají, je to spíš zimní záležitost. Naše papriky navíc reagují na první pořádné letní slunce tím, že shodí "zimní" listy a olistí se novými, takže tím se asi samy taky roztočů zbaví.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama