Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Víkend v ekozahradě

29. dubna 2012 v 21:42 |  Ekozahrada
To byl hic! Počasí jako stvořené pro práci na zahradě, teda až na ten vítr. V sobotu jsme postavili foliovník pro papriky a v neděli jsme ho zase museli rozebrat, páč nám málem uletěl. Bohudík jsme nestihli vysadit ty papriky. Tohle počasí svádí k tomu, dát už všechno ven, ale do Zmrzlých je ještě čas. Přesto jsme se nechali nadchnout a vysadili jsme pár rajčat a to odrůdy z podobných zeměpisných šířek (Hillbilly, Cherokee, Aunt Ruby's German Green, Black Trifele, Trophy), které by případné ochlazení mohly zvládnout. Přihodili jsme k nim nějakou tu kulatou mrkev (Parisian Carrot), aksamitníky a bazalku, miřík a ať jim není smutno.
Pustili jsme se i do osazování vyvýšeného záhonu, zatím je na něm pět melounů, čtyři vigny, okurky a pár cibulí a pro nás trochu překvapivě i pýr. Když jsme se v brzkém jaře probírali těmi tunami semínek a plánovali, našli jsme samozřejmě i nějaká ta stará semínka, která už mají svá nejlepší léta (rozuměj klíčivost) nejspíš za sebou. Podle rodinného hesla "Přece to nevyhodíme!" jsme tyto sesypali do jednoho sáčku, zamíchali a posypali tím náš vyvýšený záhon. No a teď se necháme překvapit.
Páč tykve (jakož i papriky a rajčata) jsme vyseli strašně brzo, začaly nám ty bestie kvést už asi před měsícem. Tykev je hrozný žrout a množství živin v kelímku od jogurtu není neomezené, rozhodli jsme se, že musí z domu! Ať už bude počasí jakékoliv. Založili jsme tedy poněkud rozsáhlý záhon tzv. "Tří sester" (respektive čtyř) ve složení tykve, fazole, slunečnice, respektive kukuřice. Tykve ve složení: dvě odrůdy typu Hubbard (Golden a Blue), Lakota, Květa, muškátová tykev, Sweet Dumpling, kalebasa, Coccozella von Tripolis (cuketa), Patty Green Tint a nějaký bezejmenný bílý patizon. U plotu pak necháme pnout tykve olejné, na semínka do domácího chleba.

Tři sestry, z nichž jsou zatím vidět jen tykve, ale mezi nimi jsou zasety slunečnice a kukuřice a po obvodu záhonu jsou fazole.

Co se terasových záhonů týče, jsou v pravdě permakulturní, a to proto, že popisovač, kterým jsme označovali přísadu se ukázal nebýt lihovým a veškerá jména se ztratila, nu což, necháme se překvapit, však ono se brzy pozná co to všude roste. Každopádně je tam dost celeru, pastiňáku a kedluben, bylinky se poznají, až pokvetou.
Nejvyšší záhon jsem osazovala já teď o víkendu, takže vím, že je tam zelí (Brunswick), řepa (Detroit), celer (Giant Prague), nějaká stará odrůda tuřínu, jejíž jméno si nepamatuji a něco, co snad bude květák Igloory a chřestový hrách. Mezi tím je šanta, jeden z mnoha druhů aksamitníků (cedulka vzala za své), tymián a měsíček.


Do přední zahrady nám přibyly (z lesa zcizeny...chci říct přesazeny) česnáčky (Alliaria petiolata) a nějaký divoký česnek. To jen tak na okraj, protože přední zahrada je sama o sobě dost zajímavý a velmi krásný projekt (jedlé keře a trvalky), který si zaslouží samostatné povídání, hned jak bude kompletně osázená.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | 18. května 2012 v 18:17 | Reagovat

Sylvo...pročetla jsem celý Tvůj blog a moc se mi to líbí...držím palce,ať se Vám to zahradničení jen a jen daří :-)

2 filfil filfil | 20. května 2012 v 23:24 | Reagovat

Děkujeme :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama