Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

S vůní orientu

6. května 2012 v 17:05 |  Ekozahrada
Do naší ekozahrady velmi recentně přibyly tři nové rostliny ze vzdáleného orientu, hojně využívané v tamní medicíně.
Jsou to:

Fallopia (Polygonum) multiflora
Je to až 30 stop dlouhá dřevnatějící liána z lesů jižní a střední Číny. Listy jsou široce kopinaté, asi 7 cm dlouhé, kvete v pozdním létě latou drobných bílých kvítků. Láká hmyz a ptáky. Plodem je nažka. Fallopie se množí oddenky, ze semen se pěstují těžko, protože velmi dlouho klíčí.
Ideální stanoviště je polostín se stromem po němž se může pnout, zálivka musí být pravidelná spíš než vydatná, nesnáší přelití, půda dobře propustná. Snáší mráz asi do -12°C (zóna 7)
Kořen rdesna mnohokvětého všeobecně dobře působí na organizmus, upravuje funkci jater a ledvin, čistí krev, posiluje svaly a klouby, pozitivně působí na imunitu, je to i afrodiziakum. V medicíně se využívá také jako antidepresivum a k léčení úzkostných stavů, bulimie, posttraumatických stavů, Parkinsonovy choroby a migrén. To proto, že Fallopia obsahuje inhibitory monoaminooxidáz, laicky řečeno zvyšuje dostupnost neurotransmiterů. Nebezpečná je konzumace potravin obsahující tyramin (játra, potraviny v nichž probíhá kvašení jako sýry, jogurty, ale i soja a výrobky z ní a některé druhy ovoce a zeleniny, čokoláda), které v kombinace s inhibitory monoaminooxidáz způsobují takzvaný "cheese effect", projevující se zvýšením krevního tlaku.

Eleutherococcus senticosus
Je to opadavý keřík ze severovýchodní Asie. Dorůstá asi 2 metry, ale roste pomalu. Kvete bíle, květy jsou v okolíku, plodí tmavé bobulky. Eleutherococcus je skutečný poklad pro pěstitele, snáší téměř jakoukoliv půdu, od písečné po jílovitou, od kyselé po zásaditou. Ideální na stinná stanoviště, ale snáší i slunce. Zóna tři, takže naše zima pro něho problém není. Keřík je příbuzný aralkám, břečťanu a Shephlera sp., která se u nás celkem běžně pěstuje jako okrasná pokojovka.
Kořen "Sibiřského ženšenu" působí jako adaptogen, upravuje hladinu cholesterolu, je protizánětlivý, působí jako antioxidant, podporuje imunitu, léčí deprese i nespavost a chronickou únavu, takže v podstatě úplně na všechny neduhy.

Aralia elata var. mandshurica (Jméno má ještě další tři synonyma, komerčně se využívá Aralia mandshurica.)
A další aralka, tentokrát z jiného rodu. Asi 6 metrový stromek z východní Asie. Dožívá se pouze 25 - 40 let. Strom je málo rozvětvený a větve jsou pokryté trny. Je méně odolná vůči chladu než předchozí. Listy jsou vejčité, zašpičatělé. Jejich kraj je pilovitý. Kvete ve tvaru složené laty o délce až 50cm. Vlastni květy jsou oboupohlavné se zeleným kalichem a bělavou korunou. Plodem je nepravidelně kulatá bobule velikosti 3 - 5mm. Preferuje vlhčí půdu a světlé stanoviště,zóna 4, takže je o něco méně odolnější. Využití je stejné jako u Eleutherococcus senticosus, hlavní účinek je povzbuzenní duševní i fyzické aktivity, v japonské medicíně se využívá i k léčbě rakoviny tlustého střeva.

Takže tak. S touhle zásobou tonik a antioxidantů tu budeme alespoň dalších sto let!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama