Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Papričky 2012

8. července 2012 v 13:04 |  Profily odrůd
Capsicum annuum
Yolo Wonder
Celkem nová odruda z USA, která vznikla jako odolnější náhrada za Californian Wonder, jemuž je velmi podobná. Můžeme potvrdit, že je skutečně odolnější, překvapivě výborně snáší i menší mrazíky. Keříky jsou poměrně velké a dobře plodí. Papričky jsou hranaté, červené, silnostěnné. Chuť je příjemně sladká, plná, něco mezi klasickou zvonkovou paprikou a kapií.

Californian Wonder
Velmi populární odrůda zvonkových paprik. Uvádí se jako paprika odolná vůči chladnému klimatu a vhodná pro pěstování v květináčích. Popis i chuť je vícemeně podobná jako u Yolo Wonder, rostliny jsou menší a choulostivější. Asi podlehneme módním trendům a budeme propříště věnovat pozornost spíše Yolo Wonder, pro její snazší pěstování.

Nocera Giallo
Italská zeleninová odrůda. Plody jsou vzhledem k rozměrům rostliny legračně velké, hranatého tvaru, na konci zašpičatělé, žluté. Rozhodně doporučujeme konzumovat zasyrova, maximálně do salátu, ale rozhodně nijak tepelně neupravovat. Prostě proto, že je to škoda. Nocera Giallo jsou vynikající, chuť je plná, sladká a přitom krásně zeleninová. Je to zkrátka úplně jiná třída než běžně dostupné zvonkové papriky.

Amaryl
Československá odrůda. Hezké, kompaktní a velmi mohutné rostliny, s velkými listy a fialovými nody. Velmi odolné, silné květní stopky s velkými květy dobře snáší nepříznivé počasí. Vhodná i pro pěstování v kbelíku. Kvete brzy a velmi hojně. Plody jsou fialové, asi 8 cm velké, protáhlé a zašpičatělé. Nepálí, jsou výrazně zeleninové chuti, nepříliš sladké. Široké využití, do dušených jídel i jako barevné zpestření salátů. Doporučujeme.

Žitava
Slovenská kořeninová paprika určená k sušení a drcení. Plody jsou sytě červené, vevnitř karmínové, asi 7 cm dlouhé a zahnuté. Za čerstva mají sladkou a mírně kyselou chuť zcela nepodobnou zeleninovým paprikám. Daly by se přirovnat k feferonkám, ale nepálí.


Nepali
Nepálská odrůda pocházející ze semen která americký botanik John L. Creech získal v roce 1963 pro semennou banku USDA. Rostliny jsou poměrně plodné a rané. Papričky cayennského typu jsou asi 10 cm dlouhé a vhodné k sušení. Navzdory svému jménu dost slušně pálí.
Asi 30 000 - 40 000 SHU.

'Orissa'
Semena této odrůdy přivezl Dr. Jaroslav Rozman z východoindického státu Orissa. Asi 5 cm dlouhé tenkostěnné papričky cayennského typu mají výrazné aroma kořeninových paprik a jsou vhodné zejména k sušení.
Kolem 60 000 SHU.

Capsicum chinense
Aji Dulce Amarillo
Odrůda poněkud tajemného původu, pravděpodobně z bolivijsko-brazilského pohraničí. Pěkné, typicky habanerovité rostliny dobře a rychle rostou a na to, že jde o Capsicum chinense poměrně vydatně plodí již v prvním roce. Plody jsou asi 2 - 3 cm velké, kulovité a hladké. Nejsou tak pomačkané jako Habanero nebo Fatalii. Barva plodů je žlutá. Zkoušeli jsme je jíst i zelené, chuť již byla vyvinutá, ale papričky byly tenkostěnné. Ve zralosti jsou šťavnaté a stěna plodu je vzhledem k jeho velikosti překvapivě silná. Chuť je ovocná, voní po citrusech. Na této odrůdě si člověk vychutná zvláštní chuť papriček Capsicum chinense bez toho, aby si spálil hubu. Ve zralosti jsou mírně pálivé, ale nic co by se nedalo přežít. Do 1000 SHU.

Aribibi Gusano
Tato odrůda pochází z oblasti El Beni v Bolivii. Rostliny jsou poměrně drobné, ale bohatě kvetou a plodí. Plody jsou protáhlé, asi 5mm široké a 3 až 5 cm dlouhé. Barva je světle žlutá, někdy téměř bílá. Aroma je velmi výrazné a připomíná citrusové ovoce. Tyto papričky jsou vhodnější pro použití v čerstvém stavu, k sušení se pro svou šťavnatost příliš nehodí.
Rozhodně nejlepší nová odrůda tohoto roku.
50 000 - 60 000 SHU (některé zdroje uvádějí 300 000 až 450 000 SHU, ale tyto hodnoty jsou evidentně vycucané z prstu).

Trinidad Perfume
Tato odrůda pochází z karibského ostrova Trinidad. Rostliny jsou poměrně malé a úroda v prvním roce byla nepatrná. Žluté až oranžové plody jsou asi 3 cm dlouhé a sladké s téměř neznatelně štiplavými žilkami. Vůně připomíná tropické ovoce, hlavně plody mučenky a manga.
Do 250 SHU.

Burkina Yellow Scotch Bonnet
Odrůda pocházející ze západoafrického státu Burkina Faso. Rostliny jsou v prvním roce drobné, ale poměrně plodné. Plody jsou oranžové, šťavnaté, 3 až 4 cm dlouhé. Chuť i vůně jsou výrazně ovocné.
Cca 70 000 - 100 000 SHU.

CGN21500
Odrůda objevená prof. Barbarou Pickersgill roku 1972 v severovýchodní Brazílii. Rostliny jsou nízké a keřovité a bohatě kvetou a plodí. Plody jsou 2 až 3 cm velké, kulovité, světle oranžové s nádechem do fialova. Chuť i vůně jsou výrazně ovocné, připomínající broskev. Rozdíl pálivosti žilek a dužniny je nápadnější než u jiných paprik, podobně jako u Aji Dulce.
Cca 50 000 SHU.

Goronong
Odrůda pocházející z Malajsie. Roste pomalu, ale plodí hodně. Plody jsou 5 až 6 cm dlouhé, žluté a nápadně vrásčité. Chuť je poměrně nevýrazná, vůně citrusová. Navzdory hrozivému vzhledu moc pálivé nejsou.
Cca 10 000 SHU

Suave Orange
Odrůda z Nového Mexika. Rostliny jsou obří, jako malé stromky. Jsou mimořádně pěkné a hlavně odolné vůči nemocem i parazitům (a že jsme jich letos měli). Kvůli jejich rychlému růstu a velké zdatnosti si myslím, že by se daly pěkně tvarovat. Tomu, kdo by chtěl pěstovat krásné a naprosto "neškodné" chilli, tuto odrůdu nelze než doporučit. Plody jsou asi 6 cm dlouhé a 4cm široké. Chuť, vůně i pálivost se podobají Aji Dulce. Pokrájené plody se hodí na ozvláštnění salátů, polévek i pomazánek.

"Habanero Red"
Neidentifikovaná rostlina, jejíž semena jsme získali pod označením "Habanero Red". Rostlina je velmi malá, plody rovněž, asi 1 cm. Stěna plodů je červená, velice silná a šťavnatá. Chuť a vůně je nevýrazná a spíše než C. chinense připomíná kořeninové papriky cayenského typu.
Cca 40 000 SHU.

Capsicum baccatum
Ethiopian Fire
Odrůda pocházející údajně z Etiopské vysočiny. Rostliny jsou už v prvním roce poměrně veliké, keřovité a bohatě plodí. Papričky jsou dlouhé 3 až 5 cm a vzhledem připomínají Ptačí Oči, mají však silnějsí stěny a jsou podstatně šťavnatější. Co do chuti a vůně nejsou příliš výrazné a připomínají zeleninové papriky. Hodí se spíš k použití v čerstvém stavu nebo k zavaření, než k sušení. Cca 50 000 SHU.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama