Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Rajské recenze 2012

11. srpna 2012 v 20:50 |  Profily odrůd
Hillbilly
Starobylá odrůda ze západní Virginie. Středně velké rostliny plodí velmi pozdě, rajčata jsou velká, žlutá až oranžová, poměrně hustě žebrovaná, typu beefsteak. Na řezu má plod růžový střed, gelové komůrky jsou malé, se silnými stěnami. Když se do rajčete zakousnete je to zážitek! Chuť je neobyčejně výrazná, je to esence rajčatovosti. Mimořádně sladké masíčko s velmi příjemně kyselým gelem. Rajčata mají tak výraznou chuť, že se sotva hodí k čemukoliv jinému, než ke konzumaci zasyrova, i když jsem viděla i zajímavý nápad podávat je nasladko místo ovoce. Jsou tak vynikající, že je budeme pěstovat i nadále, jen vymyslet kam s nimi, aby dozrávala dříve.

Trophy
Poměrně vzácná odrůda z Ameriky. V roce 1870 plukovník George Waring, Jr prodal balíček semínek této odrůdy za 5 dolarů. A vyšší cena těmto rajčatům zůstala doteď. Dalo poměrně práci je sehnat za rozumnou cenu. Rostliny jsou velmi mohutné s dlouhými větvemi. Plody jsou sytě červené, okrouhlé, středně velké. Uvádí se, že jsou výborná do salátů a medle je to pravda. Trophy jsou vynikající rajčata, jejichž chuť je jen obtížně popsatelná. Nemůžu říct, že jsou sladkokyselá, ale jejich chuť sladkou a kyselou připomíná. Kyselost je trochu do trpka. Nejsou ani sladká jako běžní hybridi, ani ovocná jako některá žlutá rajčata. První moje reakce byla, že chutnají jako by v nich byla nějaká dochucovadla, která připomínají cukr ale přitom cítíte, že to není cukr. Můj muž jejich chuť celkem trefně přirovnal ke stévii, což myslím sedí líp. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet a určitě budeme nadále pěstovat.

Azoychka
Ruská odrůda objevená na Ptačím trhu v Moskvě. Uvádí se, že rostlina je odolná vůči chladu a že plody dobře dozrávají v méně teplém klimatu. Bohužel nám některé rostliny zničili roztoči, vůči nimž tato odrůda stejně jako Black Trifele není odolná. Nicméně ty rostliny, které přežily jsou středně velké, plodí brzy a vydatně. Plody jsou žluté, okolo 8 cm velké, hladké až lehce žebrované, přiměřeně šťavnaté a velmi lahodné. Chuť i vůně je výrazně rajčatová, sladká. Luxusní odrůda, kterou nelze než doporučit. Příští rok ji určitě dáme více prostoru.

Persimmon
Velmi stará a populární americká odrůda. Uvádí se, že tato rajčata pěstoval již Thomas Jefferson v roce 1781. Plodí vydatně. Velké až půlkilové plody jsou žebrované, žluté, uvnitř s růžovým středem. Jsou to beefsteak rajčata, tzn. že jsou masitá s řadou drobných komůrek vyplněných gelem, takže se výborně krájí. Chuť je skutečně prvotřídní. Je lahodná, vyváženě sladkokyselá, s ovocným nádechem ale trochu jinak než Oaxacan Jewel. Vynikající. Určitě budeme dále pěstovat.


Carbon
Velmi populární komerční odrůda černých rajčat. Rostliny vydatně plodí, i když trochu později. Plody jsou velmi velké, prohýbané, žebrované, fialové. Celkově lze říct, že se dost podobají rajčatům Black Krym, jen méně tečou. Velmi dobrá rajčata, ale mezi černými rajčaty máme jiné favority. Jako třeba Cherokee Puple.

Cherokee Purple
Semínka této odrůdy se poprvé objevila v roce 1990, kdy je spolu s dopisem obdržel člověk jménem Craig LeHoullier od pána jménem John Green ze Sevierville, Tennessee, který v dopise popisoval, že tato fialová rajčata věnovali jeho sousedům před sto lety indiáni kmene Cherokee. Craig LeHoullier semínka zasel a byl nadšen nejen fialovou barvou plodů ale i jejich vynikající chutí. Dnes se tato odrůda stává velmi populární.
Rostliny jsou velké a zdravé, plodí vydatně, velké plody jsou fialové, žebrované, se zeleným vrškem. Lahodná, lechce "uzená" chuť a příjemná konzistence (beefsteak tomato) si nás zcela získala. Tak jak jsme loni byli nadšeni z Black Trifele, tak jsme letos unešeni z Cherokee a určitě je budeme i nadále pěstovat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama