Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Budoucí okrasa

25. ledna 2013 v 14:32 |  Ekozahrada
Je leden, čas probrat se zásobami semen a objednat nová na příští sezónu. Po loňských velkých nákupech nám toho mnoho nechybí, ale pár novinek si rozhodně neodpustíme.
První novinkou je letní zelí Golden Acre ze Skotska. Dále nějaká rajčata a to čtyři odrůdy. Z rodiny se ozývá potřeba rajčat červených, jednak proto, že vypadají tradičněji, a taky se "jednodušeji" sklízejí. Máte-li rajčata různých barev, musíte si pamatovat která rostlina je která, jinak buď jíte rajčata nezralá a nebo vám přezrávají. Konzervativnější lidé tedy rádi, když rajče mohou sebrat, je-li zrovna červené. Vyhověli jsme tedy a objednali dvě červené odrůdy. Vsadili jsme na klasiku a konečně pořídili jednu z nejtradičnějších amerických odrůd Brandywine Red. Druhé červené je stará anglická odrůda Harbinger, o níž se uvádí, že je velmi raná, plodná a ideální pro venkovní pěstování. Přesto, že milujeme Aunt Ruby's German Green ("tetičky"), rozhodli jsme se zkusit i jiná zelená rajčata s nadějí, že by mohla plodit dříve a více a přitom být stejně lahodná jako tetičky. Vybrali jsme Green Moldovan (jak název napovídá pochází z Moldávie) a Malakhitovaya Shkatulka (kvůli tomu neodolatelnému názvu), která jsou rovněž raná a měla by být tak odolná, že plodí i na Sibiři.
Po loňském nadšení z tykví, jsme letos přiobjednali mraky nových odrůd. Kritérium výběru odrůd byla kromě délky zrání i nízká estetická hodnota plodů, jinými slovy ty, co vypadají odpudivě. Nemáme totiž dýňové pole doma, ale za vesnicí, a nechceme, aby nám lidé dýně kradli. Plody, které vypadají, že jsou v posledním stádiu nějaké vážné nemoci či už se rovnou rozkládají, nikoho nenapadne sebrat.
Máme černé bradavičnaté jako Australian Ironbark (vypadá jako ohořelá), Chicago Warted Hubbard, temně zelené až černé jako Green Hubbard, Little Gem, Table King a Burgess Buttercup.
Dále pak různě ojíněné až oplesnivělé jako Violina, Gramma Oval, Thelma Sanders Sweet Potato Acorn, Festival F1 (hybrid), Crown prince, Jarradale a Musquee de Provence. A nakonec různá stádia onemocnění projevujících se na kůži jako bradavičnatý Summer Crookneck a Galeux D'Eysines, dýně v pokročilém stádiu malomocenství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama