Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Březen 2013

Čaj první pomoci

27. března 2013 v 20:35
Ultimativní bylinná směs na jarní nachlazení, virózy i takový ten zvláštní stav, kdy cítíte, že každou chvíli u vás vypukne nějaká hnusná nemoc jako je chřipka či zánět horních cest dýchacích.

damiana
heřmánek
lékořice
plicník
šalvěj
mateřídouška
šanta kočičí
lipový květ

Vynikající je kombinace damiany (lehké sedativum) a heřmánku (velmi účinné analgetikum), která působí velmi rychle proti bolesti hlavy. Bolest odezní rychleji než u Paralenu nebo Ibalginu a navíc čaj tolik nezatěžuje játra. Ukliďňující efekt má i šanta. Všechny hluchavkovité rostliny jsou účinné na dýchací cesty. Šalvěj a heřmánek jsou protizánětlivé a antibiotické. Stejně tak lékořice, která navíc pozitivně působí na játra a celý trávící systém a usnadňuje odkašlávání. Musím říct, že od té doby co můj muž s touhle směsí přišel, jsem snad nepolkla žádnou tabletku.

Nečekaná ochutnávka

27. března 2013 v 11:39 Profily odrůd
V tomto opravdu hnusném jaře se nám podařilo najít chvilku, kdy se bez újmy na zdraví dalo vyjít na zahradu. Mezi vykukujícími cibulovinami se ukrývala i jedna loňská mrkev Lunar white. Fotku jsme nepořídili, ale vypadá prostě jako normální mrkev jen je bílá. Chuti je lahodné, velmi sladké, ne tak výrazně mrkvové jako by byla oranžová mrkev stejné sladkosti. Velmi příjemná a osvěžující, šťavnatá, křupavá, ale ne tvrdá. Odrůdu nelze než doporučit.

My chceme jaro!

18. března 2013 v 10:56 Pěstování
Prosiiim, ať už je jaro. Na zahradě je práce jak na kostele a zima jak v zadku polárního badatele. Na letošní rok máme velké plány, zakládáme novou zahradu a pořád je taková zima, že s tím ne a ne hnout. Čeká nás skalka úctyhodných rozměrů, bylinková zahrada, zeleninová zahrada, menší okrasná a kultivace pozemku pro budoucí větší okrasnou zahradu a zatím jen můžeme koukat z okna. Jediné, co jsme zatím vyseli, je bob. Když už se nemůžeme hrabat v hlíně venku, popelíme se alespoň doma v květináčích. Po loňském strhujícím úspěchu s chilli paprikami se můj muž rozhodl rozjet výsev ve velkém. Tvrdí, že všichni chcou papričky. Takže už teď na nás vykukuje 50 malých rostlinek a číslo pořád není konečné.
Jelikož chceme do zahrady i nějaké stromky a keře, již loni jsme pár mláďat zakoupili a pořídili nějaké řízky, které teď živoří v květináčích na chodbě a už se zajisté těší ven. Rozhodli jsme se i pro výsev ze semen. To se týká zejména jeřábů, které se jinak ani pěstovat nedají, protože řízkovat je prakticky nelze. Opatřili jsme semena jeřábu sudetského (Sorbus sudetica) a jeřábu oskeruše (Sorbus domestica). Umístili je do písku a do ledničky, kde jsme je nechali přes zimu. Teď na "jaře" jsme si na ně vzpomněli, že už by bylo na čase je vytáhnout a nastolit jim režim přirozeného střídání teplot, aby mohla začít klíčit. K našemu velkému překvapení, oskeruše byly stejně nedočkavé jako my a z kelímku s pískem na nás vykukovalo šest semenáčků. Umístili jsme je tedy na světlo a včera jsem do kelímků od smetany rozesazovala už 17 naklíčených oskeruší. Samozřejmě jsme si již loni zakoupili čtyřletý stromek, takže ty malé nepotřebujeme :-). Zatím máme zájemce o dva. Oskeruše jakož i ostatní jeřáby rostou poměrně pomalu, takže snad se pro ostatní najde domov dřív, než nám přerostou přes hlavu.