Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Duben 2013

Jarní výsev

25. dubna 2013 v 17:04
Po dlouhé a nechutné zimě je tento způsob jara balzámem na zahradníkovu duši. Za oknem vykukují desítky rajčat a chilli papriček. Včera jsme vyseli ačokču a na dnešek plánujeme kanadské melouny Cream of Saskatchewan. V Kanadě se navzdory drsnějšímu klimatu těší pěstování melounů oblibě. Domníváme se, že volba kanadských odrůd bude na Vysočině lepší než klasické odrůdy velkých červených vodních melounů. No uvidíme. Začali jsme také osívat a zúrodňovat novou zahrádku na Vysočině. Hned na začátek se ukázalo, že volba umístění zeleninové zahrádky nebyla nejšťastnější. Půda je sice dobrá, ale plná kamení a kořenů. Zatímco v místě, kde jsme plánovali ovoce není kamenů tolik a hlína se pěkně ryje. Na podzim to asi vyměníme a stromky vysadíme tam, kde je teď zelenina. Plánujeme oskeruši, angrešt a jostu a možná i stromek naši, které se nám velmi daří a pěkně plodí už od mala a je důstojnou náhradou za klasické hrušky, které se tak snadno nepěstují. V Nítkovicích nám také roste a na nový domov se těší pravokořenná jabloň (neroubovaný stromek, bez podnože).
Vyseli jsme hrách, mrkev, řepu a špenát. Dále hlávkový salát, tuřín a letní zelí. Mezi plánované záhony rajčat a paprik jsme vyseli řádek kapusty, která působí jako lapač molic, které jinak rajčata sužují a řádek mrkve proti mšicím. Na stříšku sklípku jsme vysadili první bylinky: bazalku, saturejku, tymián, libeček a oregáno. Na nižší část zahrady jsme pro zúrodnění vyseli směs žita a vikve. Žito se jako první rostlina na zatím neobdělávaný pozemek používá již od starověku. Směs žita a vikve vytvoří rychle velké množství dobře rozložitelné biomasy, která poslouží jako základ kompostu i zelené hnojení.
Přestože před domem to pořád vypadá jako tankodrom, na zahradě za domem se naše oči mohou popást pohledem na rozkvetlé plicníky a petrklíče, které teď vystřídaly sněženky a bledule s nimiž jsme se těšili asi před měsícem. K mé nemalé radosti se ukázalo, že na zahradě vyrostlo množství denivek, které se mají čile k světu a jsem zvědavá zda a jak pokvetou.