Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Červenec 2013

Minisklizeň z Vysočiny

27. července 2013 v 16:35 Pěstování
Zajeli jsme na Vysočinu zalít rajčata. Prý už tam nepršelo pět týdnů. Nicméně rajčatům se daří výborně a jsou obtěžkána prvními plody i zásobou květů. Dokonce nám tam živoří i dvě papriky: Chihuacle Negro a Pimento. Druhá zmiňovaná se chystá kvést. Sklidili jsme červené řepy Detroit Dark Red. Minulý týden jsme vyseli ředkve Faraon, Hailstone, Münchner Bier, China Rose, z nichž poslední zmíněná je zimní na uskladnění. Ředkvím se snad bude dařit, vyklíčila téměř všechna semínka a rostlinky se mají čile k světu.
Méně tradičně jsme sklidili zelí Golden Acre, které ze záhonu putovalo rovnou na kompost! Housenky bělásků řepkových vyžraly srdíčka všech hlávek a sklidili jsme jen vnější listy. Jediná hlávka, která vypadala alespoň trochu jedle, putovala do terária k achatinám. Hodně nás to mrzí, protože k bílému zelí chováme vřelé city. Na konci léta vysejem Brunswicka a pekingské zelí, ať si zlepšíme náladu. To už snad nebudou bělásci. Naši bělásci jsou evidentně velcí fandové Skotska, kromě zelí Golden Acre jim chutná i skotský tuřín Brora. Pak že skotská kuchyně je špatná. Zapátrali jsme na internetech jak na ty malé nenažrance, aby se nám to příští rok už neopakovalo. Zajímavý je nápad, posypat půdu v okolí rostlin drcenými vaječnými skořápkami. Bělásci si je v letu spletou se svými kolegy a usoudí, že je políčko již dosti obsazené a letí jinam. Další možností je výsadba doprovodných rostlin. O tomto způsobu samozřejmě víme, jen se nám to letos z nedostatku času nepodařilo zrealizovat. Proti škůdcům se doporučují rostliny aromatické jako jsou různá mrkvovitá koření (kopr nebo fenykl) a nebo bazalka či máta, ale i lebeda a špenát (ty jsou přímo proti běláskům). Větší diverzita rostlin je samozřejmě zajímavá i pro dravý hmyz, který je také dobrým pomocníkem. Na tuřínu se nám usadily zákeřnice a housenky úspěšně likvidují, škoda, že se nepřesunuly i na zelí. Společenstvo mrkve, červené řepy a kapusty o kousek dál funguje také skvěle a bělásci se mu vyhýbají.

Hrách Kelvedon Wonder

25. července 2013 v 15:26 Profily odrůd
Kelvedon Wonder
Odrůda hrachu odolná vůči chorobám. Rostliny vytváří nízke kompaktní keříky, do půl metru výšky. Lze je prý pěstovat i v květináčích. Vhodný pro malinké zahrady. Je to raná odrůda, která se vysévá od března, ale lze ji dodatečně vysévat i v dubnu a květnu a tím si prodloužit hráškové období. Lusky jsou spíše krátké a kuličky vynikající, šťavnaté, sladké a osvěžující. Bez problémů nám rostl i na místě, kde se jiné zelenině nedařilo. Velmi doporučujeme a budeme dále pěstovat

Kořenová zelenina 2013

25. července 2013 v 15:00 Profily odrůd
Lunar White
Dříve běžné bílé mrkve se dnes zase dostávají do módy. Kořeny jsou dlouhé a štíhlé, čistě bílé se zelenými "rameny". Kořeny nedřevnatí, i když jsme je sklízeli až další rok. Mrkev zajímavá nejen svou barvou ale i příjemnou chutí.

Cosmic Purple
Další netradičně zbarvená mrkev, také sklízená rok poté. Sytě fialová barva na povrchu, oranžová na průřezu. Křupavá, sladká, beze stopy tvrdého jádra. Fialové mrkve jsou bohatší na beta-karoteny než mrkve oranžové.

Chantenay Royal
A jedna letošní mrkev. Tuto mrkev jsme zvolili pro její krátké a silné kořeny. Ideální do mělkých půd, nebo půd kamenitých, kde se běžné dlouhé štíhlé mrkve kroutí a větví. Krátké silné kořeny se dobře vytahují a nelámou se. Osvědčila se nejen pro výše zmíněné užitkové vlastnosti, ale i pro vynikající chuť.

Už to začíná!

25. července 2013 v 14:21 Ekozahrada
I když letos trochu později, přece už se začíná sklízet. Letos jsou příjemným překvapením cukety. Krásně plodí a dobře zásobí naše kuchyně. Začali jsme z nich dělat ratatouille, které je i bez pomoci kreslených hlodavců prostě božské. Můj muž je vynikající a velmi talentovaný kuchař :-)! Přestože nám nevyrostly všechny vyseté tykve, pro naši potřebu jich bude víc než dost. Také rajčata se letos daří a všechny nové odrůdy by měly plodit. Co je letos průšvih, tak to jsou papriky. Přišli jsme o hodně starých rostlin a nových přibylo jen málo, budeme jim příští rok muset věnovat více pozornosti. A vymyslet něco na ty zatracené roztoče! Letos se vůbec škůdcům daří. V sadě nám všechno ožírá vysoká. Nečekala bych, že mladé rostliny fazolí mohou být tak neodolatelným lákadlem pro srnky. Sežraly je všechny! Na vysočině zase máme bělásky řepkové. Vzhledem k tomu, jak moc se řepka stříká vším možným, rozhodli se tito úhlední tvorečkové svěřit své potomstvo našim kapustám a zelí.
Podařilo se sklidit tři odrůdy mrkví: Lunar White, Cosmic Purple a Chantenay Royal. První dvě jsou loňské (vyseli jsme loni a sklidili až letos), poslední zmiňovaná je odrůda vhodná pro mělké a kamenité půdy ze zahrady na Vsočině, kde kamenů nikdy není nedostatek. Úspěšně jsme zaseli, vypěstovali a sklidili hrášek Kelvedon Wonder s kterým jsme moc spokojení. Vše v rubrice Profily odrůd.