Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Únor 2014

Dekorace proti škůdcům

27. února 2014 v 13:53 Pěstování
Protože už mi začaly klíčit první bylinky, rozhodla jsem se zapátrat na těch internetech po tom, kam co vyset, aby to fungovalo.
Bazalka odpuzuje molice, komáry a jiné mouchy včetně pochmurnatky mrkvové (Chamaepsila rosae, carrot fly). Bazalka se obecně doporučuje dávat k rajčatům.
Šanta odpuzuje nosatce a dřepčíky, mšice a mandelinky bramborové, nepříjemné je, že se v ní rády válí kočky.
Pažitka je dobrým společníkem mrkví (proti pochmurnatce mrkvové) a ovocných stromů, působí taktéž proti mšicím. Nehodí se poblíž luštěnin.
Dobrým parťákem mrkve je i salát, který je celkově velmi přátelskou plodinou.
Hodně parády a užitku na zahradě udělá i obyčejný jetel, zejména potěší odpůrce mšic a larev kovaříků - drátovců. Taktéž jsem se dočetla, že je dobré podsívat zelí jetelem, snižuje procento napadení bělásky. Máme jetel rádi, takže vyzkoušíme.
Koriandr je super, jako jedna z mála věci by měl odpuzovat svilušky. Doporučuje se i proti mšicím a mandelince, ale ta nás na rozdíl od svilušek netrápí, páč nepěstujeme brambory.
Fenykl odpuzuje slimáky. Blbý je, že taky hodně zahradních plodin. Lepší soused s podobným účinkem by měl být kerblík třebule.
Kopr podporuje zdraví zelí a mrkve, odpuzuje jejich škůdce (údajně i bělásky) a také svilušky.
Máta a mateřídouška taktéž prospívají zelí a navíc jsou proti mšicím a molicím. Pro co je máta neodolatelným lákadlem je mandelinka nádherná. Ty na ní pořádají hotové orgie, ale jsou to nádherní brouci a protože nám nežerou nic jiného, máme je rádi.
A pak jsou tu širokospektré těžkotonážní repelenty jako pelyněk pravý, všechny možné aksamitníky a měsíček. Taktéž listy řimbaby vylučují pro hmyz celkově nepřijatelnou vůni.
Na odpuzení větších zvířátek slouží dobře fritilárie, zejména snadno pěstovatelná a velmi dekorativní F. imperialis.
Z větších dravců bysme rádi nalákali ježky, pro něž plánuji vybudovat domeček. Zatím máme slepýše, ale doufám, že četné sklaky a kamenné tarasy budou domovem i dalším plazům. Taktéž pro ropuchy a rejsky by zahrada mohla být vhodná. Celkově nepříjemná skutečnost je, že nemáme žádný strom větší než metr a s více než jednou větvičkou, budka pro sýkorky tedy není zatím kam pověsit.

Připravit ke startu

24. února 2014 v 13:27 Ekozahrada
Divá zvěř dožrala zbytky kapusty a tak máme čistý stůl, tedy zahradu, pro další sezónu. Kompost se loni mimořádně vyvedl, takže půda je jak ze žurnálu a celkově mám pocit, že se nám všechno bude dařit.
V pátek konečně přes kanál La Manche dorazily boby. Je nejvyšší čas je vyset, takříkajíc za pět minut dvanáct. No, když člověk sleduje ty venkovní teploty tak spíš pět minut po dvanácté, jelikož bob nejlépe prospívá při teplotách pod patnáct stupňů. Tak ho vysejeme dnes. Taktéž se blíží doba výsevu nejrůznějšího zeleného listí, řeřichy, rukoly či dubáčku a jiných salátů, aby se člověk měl na čem pást. A taktéž ředkvičky už mají načase.
S rozpukem jara lezou na světlo Boží nejrůznější brebery, které se jen třesou na to, až si taky vezmou svůj díl z našeho zahradnického snažení. Je tedy nutno se na ně připravit a vyset rozmanité aromatické byliny, které je odpudí. Proto jsem vysela celkem velký květináč řimbaby, která by měla být vynikajícím repelentem, a bazalku. Chtěla jsem předpěstovat i měsíček a aksamitník (pomáhají rajčatům), ale ouha, nenašla jsem žádná semena. Je to taková věc, která je tak běžná, že člověk počítá s tím, že jí má doma kýbl a najednou zjistí, že už ne. Stejně tak heřmánek.
Loni nás dost potrápili bělásci. Omlouvám se všem řepkovým, byli to řepoví. Menší a hezčí řepkoví se pasou spíše na divokých brukvích, kdežto řepoví jsou spíš domacké typy. Někdo nám poradil, ať motýlky střílíme ze vzduchovky mezi tykadla. Po mnohých sportovních úspěších by se našinec domníval, že jsme národ zrozený ke střelbě, necháme si to ale až jako poslední možnost. Páska přes vystřelené oko je sice cool a dává záminku k veselým konverzacím na večírcích, jakož i maska piráta na maškarní je nasnadě, ale mimo podobné akce člověku zůstává jen omezené prostorové vidění. Prý také pomáhá zmást kladení chtivé samičky rozsypáním kousků skořápek. Za letu si je spletou s jinými samičkami a řeknou si, že už je tam dost plno a letí o dům - zelí dál.
Jo a abych nezapomněla, výsev paprik do vlhkého perlitu se povedl, klíčí jak o dušu.

Ještě více semínek zeleniny

12. února 2014 v 18:37 Ekozahrada
Blížící se možnost jara nás překvapivě nesvedla ke každoroční nákupní horečce. Letos jsme se ovládli a nakoupili skutečně v malém neřkuli zanedbatelném množství. Možná je to tím, že jsme v zimě zrevidovali semínka, co už vlastníme, a jsou jich pořád tři krabice od bot, takže akutní nouze nehrozí.
Neodpustila jsem si rozšířit kolekci rajčat. Vždycky mi krvácí srdce, když používáme naše luxusní rajčata do kečupů či jiných omáček. Rozhodla jsem se tedy, že musíme mít nějaké omáčkové rajče. Takové ty šišaté. Problem je v tom, že většina odrůd těchto rajčat pochází z Itálie. Nemám nic proti Itálii, to ne, spíš jde o to, že po loňském chladném létu si nejsem jistá, že bysme jich sklidili dost, abysme naplnili alespoň jednu zavařovačku. Loni jsme si dělali zálusk na Amish Paste, která se poměrně dobře dají sehnat. Teda loni dala, letos už nikoliv, žádný z našich oblíbených prodejců je teď nenabízí. Zvolili jsme tedy Purple Russian Plum a to ze tří důvodů: je purple, je russian a je plum.
Někde jsem se zmínila, že kriteriem pro výběr odrůdy může být i zajímavá historie. To je případ druhé odrůdy s půvabným názvem Mortgage Lifter. Je to americké rajče s typicky jímavým americkým příběhem, jinými slovy "čím blbější sedlák tím větší brambory". Nezkušený farmář "Radiator Charlie" Byles skřížil čtyři odrůdy rajčat s největšími plody a výsledné rajče mělo takový úspěch, že na něm vydělal balík a tím pádem se zbavil hypotéky (odtud název Mortgage Lifter), která hrozila ukončit jeho farmářské snahy. No nekupte to!
Přikoupili jsme hned dvě odrůdy jedlého bobu a to krátkoplodý Sutton Dwarf a dlouhoplodý Masterpiece Green. Tak snad letos sklidíme více než dvacet bobů :-). Ačkoliv ředkví máme dost, neodpustili jsme si ještě jednu zimní Watermelon. Je to ředkev atraktivního vzhledu, bílá na povrchu a fialová na řezu. Zimní ředkve se nám daří, zejména proto, že na podzim už není tolik brouků, kteří by je stihli sežrat dřív než vyrostou.

Sezóna začíná

10. února 2014 v 20:46 Pěstování
Přelom ledna a února je obecně vhodná doba pro výsev paprik. Teda pokud je chcete pěstovat venku na záhoně. Pokud si člověk drží papričky doma na okně nebo má vyhřívaný skleník, vysévat může kdykoliv. My se většinou držíme tohoto data. Vyseli jsme po třech semínkách od každé odrůdy. Probrali jsme zásoby a dali šanci vyrůst 26 odrůdám chili papriček a sedmi sladkým. Přestože většinou necháváme klíčit semínka na vlhké vatě, tentokrát jsme vrámci šetření časem a místem zvolili jinou strategii. Naplnili jsme plastové školky perlitem a do každého chlívečku dali semínka jedné odrůdy. Perlit jsme seshora navlhčili rozprašovačem a postavili školky do hluboké misky s vodou. Perlit ve školkách by měl postupně natáhnout vodu, tak akorát, aby semínka byla vlhká, ale neutopila se. Uvidíme jak to bude fungovat.
Únor je rovněž doba výsevu jedlého bobu. Neměl by to být problém, když tak člověk sleduje předpovědi, nevypadá to, že by půda měla hned tak promrznout.

Jak tak letošní zima probíhá, vyhlídky na jaro jsou nejisté. Bude už hezky a nebo v průběhu jara ještě udeří mrazy? Hodláme se pojistit a pro papričky vybudovat coldframe. Rovněž nákup roličky igelitu a netkané textilie bude asi nezbytností. Protože na teplé noci v hlubokém údolí řeky se moc spoléhat nedá, možnost operativně zabezpečit zeleninu před nečekaným chladem bude asi nezbytná.