Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Dekorace proti škůdcům

27. února 2014 v 13:53 |  Pěstování
Protože už mi začaly klíčit první bylinky, rozhodla jsem se zapátrat na těch internetech po tom, kam co vyset, aby to fungovalo.
Bazalka odpuzuje molice, komáry a jiné mouchy včetně pochmurnatky mrkvové (Chamaepsila rosae, carrot fly). Bazalka se obecně doporučuje dávat k rajčatům.
Šanta odpuzuje nosatce a dřepčíky, mšice a mandelinky bramborové, nepříjemné je, že se v ní rády válí kočky.
Pažitka je dobrým společníkem mrkví (proti pochmurnatce mrkvové) a ovocných stromů, působí taktéž proti mšicím. Nehodí se poblíž luštěnin.
Dobrým parťákem mrkve je i salát, který je celkově velmi přátelskou plodinou.
Hodně parády a užitku na zahradě udělá i obyčejný jetel, zejména potěší odpůrce mšic a larev kovaříků - drátovců. Taktéž jsem se dočetla, že je dobré podsívat zelí jetelem, snižuje procento napadení bělásky. Máme jetel rádi, takže vyzkoušíme.
Koriandr je super, jako jedna z mála věci by měl odpuzovat svilušky. Doporučuje se i proti mšicím a mandelince, ale ta nás na rozdíl od svilušek netrápí, páč nepěstujeme brambory.
Fenykl odpuzuje slimáky. Blbý je, že taky hodně zahradních plodin. Lepší soused s podobným účinkem by měl být kerblík třebule.
Kopr podporuje zdraví zelí a mrkve, odpuzuje jejich škůdce (údajně i bělásky) a také svilušky.
Máta a mateřídouška taktéž prospívají zelí a navíc jsou proti mšicím a molicím. Pro co je máta neodolatelným lákadlem je mandelinka nádherná. Ty na ní pořádají hotové orgie, ale jsou to nádherní brouci a protože nám nežerou nic jiného, máme je rádi.
A pak jsou tu širokospektré těžkotonážní repelenty jako pelyněk pravý, všechny možné aksamitníky a měsíček. Taktéž listy řimbaby vylučují pro hmyz celkově nepřijatelnou vůni.
Na odpuzení větších zvířátek slouží dobře fritilárie, zejména snadno pěstovatelná a velmi dekorativní F. imperialis.
Z větších dravců bysme rádi nalákali ježky, pro něž plánuji vybudovat domeček. Zatím máme slepýše, ale doufám, že četné sklaky a kamenné tarasy budou domovem i dalším plazům. Taktéž pro ropuchy a rejsky by zahrada mohla být vhodná. Celkově nepříjemná skutečnost je, že nemáme žádný strom větší než metr a s více než jednou větvičkou, budka pro sýkorky tedy není zatím kam pověsit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama