Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Připravit ke startu

24. února 2014 v 13:27 |  Ekozahrada
Divá zvěř dožrala zbytky kapusty a tak máme čistý stůl, tedy zahradu, pro další sezónu. Kompost se loni mimořádně vyvedl, takže půda je jak ze žurnálu a celkově mám pocit, že se nám všechno bude dařit.
V pátek konečně přes kanál La Manche dorazily boby. Je nejvyšší čas je vyset, takříkajíc za pět minut dvanáct. No, když člověk sleduje ty venkovní teploty tak spíš pět minut po dvanácté, jelikož bob nejlépe prospívá při teplotách pod patnáct stupňů. Tak ho vysejeme dnes. Taktéž se blíží doba výsevu nejrůznějšího zeleného listí, řeřichy, rukoly či dubáčku a jiných salátů, aby se člověk měl na čem pást. A taktéž ředkvičky už mají načase.
S rozpukem jara lezou na světlo Boží nejrůznější brebery, které se jen třesou na to, až si taky vezmou svůj díl z našeho zahradnického snažení. Je tedy nutno se na ně připravit a vyset rozmanité aromatické byliny, které je odpudí. Proto jsem vysela celkem velký květináč řimbaby, která by měla být vynikajícím repelentem, a bazalku. Chtěla jsem předpěstovat i měsíček a aksamitník (pomáhají rajčatům), ale ouha, nenašla jsem žádná semena. Je to taková věc, která je tak běžná, že člověk počítá s tím, že jí má doma kýbl a najednou zjistí, že už ne. Stejně tak heřmánek.
Loni nás dost potrápili bělásci. Omlouvám se všem řepkovým, byli to řepoví. Menší a hezčí řepkoví se pasou spíše na divokých brukvích, kdežto řepoví jsou spíš domacké typy. Někdo nám poradil, ať motýlky střílíme ze vzduchovky mezi tykadla. Po mnohých sportovních úspěších by se našinec domníval, že jsme národ zrozený ke střelbě, necháme si to ale až jako poslední možnost. Páska přes vystřelené oko je sice cool a dává záminku k veselým konverzacím na večírcích, jakož i maska piráta na maškarní je nasnadě, ale mimo podobné akce člověku zůstává jen omezené prostorové vidění. Prý také pomáhá zmást kladení chtivé samičky rozsypáním kousků skořápek. Za letu si je spletou s jinými samičkami a řeknou si, že už je tam dost plno a letí o dům - zelí dál.
Jo a abych nezapomněla, výsev paprik do vlhkého perlitu se povedl, klíčí jak o dušu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama