Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Duben 2014

Jarní záplava

30. dubna 2014 v 12:34 Pěstování
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala. Stěhujete se? Nejlepší věc co si můžete pořídit je 95 sazenic rajčat a paprik.


Ptactvo nebeské

20. dubna 2014 v 23:31 "Různé" a "jen tak"
Ptactvo nebeské sice nesklízí (jak se praví v Písmu) ... ale rozhodně seje!
Nejenže nám v Brně v předzahrádce vyrostl další stromek (už druhý a pátý celkově), ale máme i plnou zahradu ostropestřce mariánského, jehož přebytky jsme v dobré víře sypali do krmítka sýkorkám. Ty si semínka nosily na nedalekou střemchu, kde je roztloukaly o kmen. Asi jim pár semínek odlétlo ze zobáku a nebo je od zlosti, že jsou tvrdá, házely všude kolem. No, aspoň je to dekorativní kytka S vyplazeným jazykem.

Pár (krátkých) postřehů ze zahrady

20. dubna 2014 v 23:04 Ekozahrada
Ačkoliv teď na zahradničení nemáme tolik času, kolik bysme si přáli, přesto se tak úplně neflákáme. Teda my jo, ale rostlinky se činí za nás:
Papričky už vypadají k světu, většina odrůd vyrostla a s přáteli které jsme naším zájmem nakazili, plánujeme výměnnou burzu.
Před týdnem jsem vysela rajčata. Celkem čtráct odrůd, z čehož 12 už vykukuje z kelímků. Mezi nimi i obě nové odrůdy a řada našich oblíbenců.
Na záhon jsme již vysadili zelí Golden Acre. Zelí se dává ven pokud už má tři pravé lístky, což už ta naše měla a navíc se nám hodí uvolněné květináčky.
Jarní ředkve se činí a stejně tak špenát a hlávkový salát.
Konečně máme i boby! Že si daly načas, ale bylo to nejspíš hlavně suchem. Rostliny jsou teď asi 15 centimetrů vysoké. Je to poměrně pozdě, ale na Vysočině zas tak teplo není, tak snad to nebude vadit.
Musím zaklepat na všechno co nehoří, ale máme zatím krásný česnek. Roste nám pěkně i šalotka. Z toho máme opravdu radost, protože cibule ani česnek se nám nikdy moc nevedly, ale letos to vypadá nadějně.
Čemu se daří snad nejvíc, tak jsou rozličné zúrodňovací plodiny, zejména žito, ale roste nám už i peluška a vikev.
Můj muž před časem zbudoval nový obedněný záhon a pohnojil ho mlátem. Zatím to oceňují hlavně larvy much a samozřejmě drabčíci, kteří se jimi živí. Snad to časem ocení i tykve, které plánuju vyset na přelomu dubna a května.
Kromě ostropestřce mariánského máme na zahradě další nevšední plevel a to pomněnky. Krásně kvetou a celkově tak nějak hezky oživují záplavy bršlice.

Přesazování

1. dubna 2014 v 14:22 Pěstování
Dnes jsem přesadila mláďata paprik a zelí Golden Acre ze školek s perlitem do školek se skutečným substrátem. Pro rostlinná mimča používáme substráty komerční (pro výsev a množení), protože jsou jemnější než hlína ze zahrádky a víceméně sterilní. Předpěstování v perlitu se velmi osvědčilo. Je ale potřeba perlit před výsevem prolít vařící vodou, aby se zahubily spory plísní. Další zajímavostí (i když ne tak nečekanou) je, že rostlinky z perlitu mají vzhledem ke své velikosti neobyčejně vyvinutý kořenový systém. Přece jenom rostlinky z perlitu nezískávají tolik živin jako z hlíny. Dokonce i tak nenáročná stvoření jako papriky začaly už trochu strádat. Jsme ale celkově spokojení a tímhle způsobem předpěstujeme i dýně a rajčata.
A jenom jedna malá odbočka na závěr. Všechny rostliny, které jsme přesadili na Vysočinu se krásně chytly. A to jak keře (hortenzie, dřišťál či střemcha), tak stromky (jabloň a oskeruše), tak i byliny. Už teď jsou vidět listy fritilárií a narcisů, jeden turkestánský tulipán dokonce kvete. Floxy a chryzantémy už pěkně od spodu obrážejí, bylinky přesazené do zeleninové zahrady se taky mají čile k světu. Při zakládání nové zahrady musí být člověk trpělivý, ale určitě každého potěší, když už takhle na počátku je na co koukat.