Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Květen 2014

Papričky

26. května 2014 v 13:48 Pěstování
Papričky stěhování snášejí dobře a užívají si prosluněného bytu.
Plodící "Orissa"

Burkina Yellow Scotch Bonnet

Kvetoucí Canario (C. pubescens)

Život v přírodě

24. května 2014 v 15:33 "Různé" a "jen tak"
Je nádherný. Bydlíme v hluboce zaříznutém údolí řeky Svratky, obklopeni strmými kopci s krásnými lesy. Navečer nám nad hlavami poletují netopýři, divoké kachny a volavky, houkají sovy a ty hvězdy! Přes den, když na chvíli utichnou sekačky a křovinořezy z blízkého okolí, dostanou se ke slovu ptáci. Co hodinku projede vlak, o víkendu i parní mašinky s turisty. Prostě idylka.
I entomolog si zde přijde na své. Blízkost vody, lesa i zahrad nabízí množství hmyzu, který leze, létá a naráží do všeho možného. Venku s ním člověk tak nějak počítá a když neustále potkává motýly, velké i malé střevlíky a páteříčky, drabčíky, stonožky (i když to vlastně není hmyz) i ploštice, chrousty a zlatohlávky, je to takové milé. Na druhou stranu, tím, že máme okna na všechny světové strany a máme je neustále otevřená, je i náš interiér bohatý na různou roztomilou havěť. Na závěsech sedí vyskládaní chrostíci, po zdech posedávají tiplice, bahnomilky a jiné mouchy, v rozích se na dlouhých nohách váhavě klátí třesavky. Dnes jsem z hrnku vysypávala čajové lístky a s nimi i chrousta, v odpadkovém koši se batolil krásný modrý střevlík. V konvičce šlape vodu další chroust. Včera ráno jsem postavila kafe před dům a vrátila se pro konvičku čaje, abysme jsme si mohli dopřát snídani na čerstvém vzduchu. Než jsem se vrátila (30 vteřin), plavaly v kafi dva exempláře dvoukřídlého hmyzu (jeden z nich tiplice, na jejichž larvy je Svratka, zdá se, bohatá). Bylo to kouzelně didaktické, protože člověk mohl pozorovat splývající zástupce jak skupiny dlouhorohých (ona tiplice) tak krátkorohých, ta druhá mucha, kterou jsem ale v nedostatku entomologického nadšení, který po ránu zpravidla jevím, vyhodila, aniž bych ji dále určovala. Teda vyhodila jsem i tiplici, nejsem žádný rasista.

Konečně jsem se dostala k focení

24. května 2014 v 14:36 Ekozahrada
Chtěla jsem využít polojasna a dosadit pár rajčat a udělat několik snímků. Než jsem udělala jamky na rajčata, už zase pražilo slunce, takže fotky jsou přesvětlené a rajčatům je horko.
Záhon na rajčata jsem dělala poměrně nedávno a protože byl celý zarostlý, po okopání jsem ho přikryla kartonem. Když přišel čas dát rajčata ven, napadlo mě dát rajčata do něho, tak jak máme brambory.

Dále jsem vyfotila zelí Golden Acre, které vypadá znamenitě. Na pozadí se zelená kozlíček polníček a žito.


Když jsem před pár dny sadila první várku rajčat, na květu bobu seděl otakárek ovocný. Tehdy jsem u sebe samozřejmě foťák neměla, takže sem dám jen fotku bobu bez otakárka.

A takový "plevel" nám taky roste na zahradě. Nad kamennou zídkou u cesty nám krásně rozkvetly orlíčky, kousek dál jsou ještě růžové a bílé.

Komu se nelení tomu se zelení, červení, bělá...

20. května 2014 v 22:59 Ekozahrada
Přece jen už je polovina května za námi, takže už jsme i my zaznamenali nějakou tu úrodu. Zatím ve znamení zelené, bílé a červené. Jako abchazská, ingužská, maledivská a asi spousta jiných vlajek. Z tradičně jarních zelenin jsme už téměř snědli ředkvičky (červená Polonéza a bílý Rampouch), dále špenát (Matador) a rukolu. Na čem naše srdéčka letos velmi zaplesala byla hořčice Red Giant, kterou jsme dávali do tvarohové pomazánky. Právě teď se živíme na salátu z hlávkového salátu a zajídáme ho salátem z kozlíčku. Dnes jsme vyseli již druhou várku ředkviček (Faraon a Rampouch), špenátu a rukoly. A samozřejmě už je čas na naši milovanou červenou řepu. No o tom, že ještě musíme doset mraky hořčice snad ani nemá cenu psát, je beznadějně sežraná a určitě by nám v jídelníčku chyběla.
Daří se nám peluška. Původně jsme ji chtěli jako zelené hnojivo, ale protože jsem zapomněla koupit nějakou zeleninu pro psa, nasekala jsem jí do jídla listy pelušky. Jelikož jsem panička zodpovědná, pelušku jsem napřed ochutnala. Překvapivě listy pelušky chutnají jako semena hrášku. Asi z ní zkusíme udělat nějaký salát :-).

Trávník

20. května 2014 v 21:10 Ekozahrada
Travnaté plochy jsou nedílnou součástí mnoha zahrad. Protože se nám nevýslovně hnusí trávníky anglického typu, pojali jsme založení travnaté plochy před domem po svém. Letos vysoké plevele, které ploše v minulosti dominovaly, samovolně vystřídal krásný porost jetele a pampelišek, ale rozhodli jsme se ho ještě trochu upgradovat. Rozhodili jsme semínka sedmikrásek, pampelišek, černohlávku, jetele plazivého, lučních lomikamenů (Saxifraga granulata), myších ocásků (Myosurus minimus), violky trojbarevné, promněnka trojbarvé (Gilia tricolor) a třeslice prostřední. Ještě si musíme v Brně ze zahrádky vyrýpnout popenec, který se nám tu zatím sám nevyskytuje. Směrem k méně frekventované části předzahrady, kde plánujeme vytvočit jakýsi parčík jsme zvolili vyšší byliny. Zaseli jsme semínka máku (Papaver glaucum), kopretin, psinečku, lnu, silenky dvoudomé, silenky nadmuté, kohoutku lučního, hvozdíku pyšného, lnice květele, chrpy modré, čistce, ostrožky stračky, pilátu, lokanky (Clarkia elegans), chrastavece makedonského a zlatně (Glebionis (Chrysanthemum) carinatum). Tak až nám to všechno rozkvete, to bude paráda!