Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Leden 2015

Papričky 2014

18. ledna 2015 v 12:38 Profily odrůd
Rocoto Canario
Žlutoplodá odrůda druhu Capsicum pubescens pocházející z peruánských And, známá také pod názvem Manzano. Ve srovnání s červenou formou C. pubescens jsou rostliny drobnějšího vzrůstu a plody kulatější a méně ostré.

Tabasco
Odrůda druhu Capsicum frutescens, nazvaná podle mexického státu Tabasco. Rostliny jsou keřovitého vzrůstu s dlouhými větvičkami založenými nízko při zemi. Drobné, tmavě červené plody na dlouhých stopkách trčí nahoru, což je znak typický pro druh C. frutescens. Mají výrazné kořenité aroma a jsou poměrně ostré, asi kolem 50 000 SHU. Tradičně se využívají k výrobě omáček a k nakládání do octa a soli, ale daly by se i sušit.

Orange Lantern
Odrůda Capsicum chinense pocházející z Kolumbie. Rostliny jsou vzrůstem drobné, ale bohatě plodí. Průměrná pálivost plodu příliš vysoká není, ale je soustředěna především v žilkách, zatímco stěny plodu mezi žilkami téměř nepálí. Zatímco u ostatních odrůd představuje špička obvykle nejméně ostrou část papričky, u Orange Lantern je tomu naopak. Při přímé konzumaci tedy leckdy dovede překvapit. Vůně připomíná zeleninové papriky.