Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Krása střídá/bude střídat nádheru

4. května 2015 v 22:38
Udělali jsme si radost výletem na jarní prodejní výstavu rostlin ve Věžkách a nakoupili spoustu kytek do okrasných částí zahrady. A některé z nich jsou i jedlé.
Například kivi (Actinidia), které jsme chtěli pro jeho popínavý habitus (zakryje zídku v níž je HUP) a toleranci k jílovité půdě. Dále jsme zakoupili malinoostružinu (tayberry) a podivnou ostružinu odrůdy Oregon Thornless, která je ozdobná listem (asi jako kakost) a měla by být snad i jedlá a chutná.
"Daří" se nám růže. Nařízkovali jsme nějakou planou plazivou růži a hle, ze sedmi řízků tři víceméně žijí. Povzbuzeni tímto úspěchem jsme nakoupili dvě velkokvěté růže (červenou Caramba a žlutou Helena), jednu mnohokvětou (fialovou Road) a červenou plazivou. Vysadili jsme je v sobotu a už teď (v pondělí) porostly a přidaly lístky. Na pokrytí nejhnusnější části svahu jsme od našich přivezli tři trsy zimolezu.
Snažíme se vybudovat živý plot. Zatím je tvořen brsleny, mahonií, ibišky a muchovníkem. Problém je, že všechny tyto rostliny jsou zatím malé a lidi nám po nich přejíždějí auty, dětmi a psy. Aspoň že koně chodí po silnici. Teď jsme koupili Philadelphus, na který jsme se dlouho těšili a který má výhodu, že má světlé listy a je vyšší než tráva, takže je vidět. Abychom přítomnost živého plotu dali najevo, rozhodli jsme se mezi jednotlivé drobné komponenty vysadit něco nápadného a kolosálního, co vyroste za pár dní. Vyvolenou rostlinou je proso. Je vysoké až hanba, vypadá dobře a ptáci to ocení. Třeba se nám to zalíbí a uděláme plot ze stepních trvalých pros. V jiné části pozemku, kde je také třeba ohraničit plac, kam auta, děti a psi nemusí chodit, ale kde by proso působilo přece jen trochu moc kolosálně, jsme vyseli živý plot z vojtěšky. Celkem dobře vypadá, rychle roste, vydrží hodně a dá se i zkrmit drůbeži.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama