Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Červen 2015

Jaké teď máme vlastně papriky?

9. června 2015 v 21:44 Ekozahrada
Asi před čtrnácti dny jsme přesadili a vykopli ven papriky. Staré aj mladé. Je to stejné jako loni, sluníčko na jižní straně domu jim spálilo listy a teď máme hodně květináčků, z nichž trčí holé větvičky. Starší kytky kvetou a plodí. Takhle vypadá stav květináčkových papriček nyní:

staré:
Suave Orange
Burkina Scotch Bonnet
Orange Lantern
Bhut Jolokia
Goronong
Bird Eyes x Fatalii
Trinidad Scorpion (2x)
Tabasco
Habanero Purple
Naga Viper
Aribibi Gusano

nové:
Black Pearl
Habanero Ivory Strain 2
Santa Rosa Blanco
"Orissa"
Santa Lucia
Trinidad Perfume
Pimento da Neyde
Machu Picchu
Rio Hualaga
Aji Dulce Amarillo
Aji Lemon (?)
Madre de Rios
Filfil-I-Hind
možná ještě něco navíc, ale zatím nejsou přesazené (došla hlína) a vykopnuté ven.

Zas@&#}... slimáci

1. června 2015 v 22:53 Ekozahrada
Ti malí hajzlíci sežerou všechno. Mám pocit, že je to poslední dobou nejoblíbenější téma mezi námi a lidmi z okolí. Teď jsme na jedné hlávce salátu našla sedm kousků.
Jenže co s tím? Internet je plný rad. Yzop, který se běžně uvádí jako repelent na slimáky, vadil těm našim tolik, že ho sežrali hned druhý den poté, co jsme ho vysadili. Jinak slyšeli jsme, že žerou petržel, konvalinky, narcisy i karafiáty. Tak tolik k doporučovaným aromatickým a jedovatým rostlinám. V Británii prý vynašli robota, který sbírá slimáky, přeměňuje je na metan a ten pak používá jako palivo. Za pouhých 1000 liber. Kdyby to mělo fungovat, tak už začínáme šetřit. Zatím jsme zakoupili alespoň pár kachen. Taky sbírají slimáky a taky je přeměňují na palivo. Je zajímavé, kolik lidí má v povědomí existenci indického běžce, kachny, která sbírá slimáky. Téměř nikdo ale neví, dokonce ani zkušenější chovatelé, že slimáky sbírají všechny kachny. Dokonce i obyčejný brojler se naučí je sbírat. Jakmile jednou propadnou jejich kouzlu, rejdí po zahradě, kmitají zobáčky a hledají a žerou dokud nemají řádně zalepené huby. Do zeleninové zahrady, kam chceme kačky pouštět až jako poslední možnost (nemyslím, že by něco ožraly, ale spíš zašlapaly), hodláme zakoupit parazitické hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita. Slimák napadený hlísticí by měl po třech až pěti dnech přestat přijímat potravu, zalézt do země a po 1 až 3 týdnech uhynout. Přijde mi to jako skvělé řešení, protože nehrozí poškození jiného tvora než slimáka. Uvidíme, jak se to osvědčí.