Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Říjen 2015

Jihoamerický pseudokohout

26. října 2015 v 18:01
Omáčka podobná vietnamskému pseudokohoutovi, vyrobená ze dvou jihoamerických odrůd Capsicum chinense.

50g papriček Aji Dulce
asi 20 papriček Aribibi Gusano
šťáva z 1 pomeranče
2t čerstvého galgánu
1T cukru
2T rybí omáčky
1t tapiokového škrobu

Všechno se to umixuje a za stálého míchání přivede k varu.

Adžika

26. října 2015 v 18:01
250g sladkých paprik
250g mírně pálivých paprik (něco jako maďarské či balkánské feferonky nebo jalapeňo)
1 palička česneku
2 celerové řapíky
2T petrželové nati
1T koriandrové nati
1T koprové nati
1T bazalky
2t koriandrových semen
1t soli (případně víc, podle chuti)
1dl vinného octa

Všechny složky rozmixujeme nebo jinak rozmělníme a promísíme. Není třeba zavařovat, obvykle se nekazí.

Gruzínská švestková omáčka

26. října 2015 v 17:55 Recepty
0,5kg švestek, spíš méně zralých
3T vinného octa
1t soli
5 stroužků česneku
pálivé papričky podle požadované ostrosti
1t koriandrových semen
1T koriandrové nebo koprové nati (nebo kombinace obou)
1T máty
1T estragonu
voda

Švestky bez pecek podlijeme octem a vodou a dusíme do úplného změknutí. Pak přidáme ostatní složky, rozmixujeme a krátce povaříme.

Bilancování za deštivého večera

15. října 2015 v 20:32 Ekozahrada
Jelikož už třetí den chčije (třeba budou houby) a na zahradě už máme jenom pekingské zelí, je pomalu čas zamyslet se nad tím, jaká byla uplynulá zahradnická sezóna.
Teď už to můžu říct, letos byl dobrý rok na dýně, rajčata i papriky (sladké jenom u našich).
Na Vysočině jsme sklidili tak 12 kilo rajčat. Z toho 6 kilo nezralých, ale to nevadí, vyrobili jsme spoustu salzy. Sklidili bychom asi mnohem více, nebýt dýní, které znemožnily přístup do zahrady. U našich bylo rajčat plno, dokonce je maminka začala sušit a to je vám panečku luxus!
Již v létě nám dýně přerostly přes celou zahradu. Lezly po všem, vyvrátily stěnu bedu s paprikama, ze kterých stejně nic nebylo a i kdyby bylo, tak se k nim stejně nikdo nedostane kvůli těm blbým dýním. Dýně letos překvapily. Plodily hodně a všechny, nezávisle na odrůdě, měly kanárkově žluté šišaté plody. Spousty spousty žlutých šišek. Asi budeme muset příští rok koupit nová semena, páč se nám loni nejspíš dýně pokřížíly a jako vrcholný produkt přirozeného výběru nám ze šípkového keře dva metry nad zemí visí mrtě žlutých podlouhlých tykviček. Ale jsou dobré. Nehodí se sice na pečení, ale na dušení a do karíček jsou fajn.
Sladkou papriku jsme sklidili jednu. Rozhodli jsme se, že už sladké papriky na záhonech pěstovat nebudeme, je to škoda místa. Dáme je asi do kýblů a velkých květináčů, jako máme čili papričky. Ty letos plodily jak o život a ještě teď hodně z nich kvete. Z malochů nových odrůd toho mnoho není, protože husy jsou jako většina ptáků hodně destruktivní a baví je ukusovat malé rostlinky hned u země.
Co se taky moc vyvedlo byly okrasné kvetoucí rostliny. Ano! Konečně máme okolo domu aspoň něco málo pěkného. Na zahradě nám ještě stále kvete tabák, který nadělá fakt hodně parády, měsíčky a aksamitníky. Na ošklivém suťovitém svahu nádherně vykvetly hledíky v tolika barvách, že jsme se z toho div neobkreslili. Strávili jsme mnoho hezkých chvil, když jsme stáli nahoře na svahu a dívali se dolů a říkali: "Ty hledíky jsou super!". Další věc, která se na svahu chytila jsou plazivé růže a v té úplně nehnusnější části se ujal yzop, který v podstatě nonstop kvete už od začátku léta. První várku yzopu ze semínek nám sežrali slimáci, tak jsme musela koupit větší kytky v zahradnictví a ty už vydržely. Kvetly i povijnice, hrachory a rozchodnice, floxy, nové chryzantémy, dokonce i jeden ibišek v "živém plotu", goji a hlavně růže! A abych nezapomněla, kvetla i jeřabina Likernaja. Mnoho rostlin nám také udělalo radost tím, že nechcíplo. Sice nekvetly ani vlastně moc nerostly, ale žijí a to se taky počítá.

Pár fotek paprik

12. října 2015 v 20:42
Jelikož už některé noci mrzne, rozhodli jsme se vzít papričky dovnitř do tepla. Předtím, než jsme tak učinili, jsme pořídili nějaké fotky. Letos se starší rostliny předvedly a plodily jak o duši. Tekže nám nejspíš nezbude, než zase vyrobit nějaké ty omáčky.

Tajemný kříženec Ptačích očí (Bird's Eyes), méně pálivý než Ptačí oči ale i tak dost.

Black Pearl

Strašně širokorozchodný Goronong.

Habanero Purple s překvapivě červenými plody a ostropestřcem mariánským (ten teď hezky kvete).

Orange Lantern. Plody jsou v mládí černé, ve zralosti zoranžoví.

Pimenta da Neyde