Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Bilancování za deštivého večera

15. října 2015 v 20:32 |  Ekozahrada
Jelikož už třetí den chčije (třeba budou houby) a na zahradě už máme jenom pekingské zelí, je pomalu čas zamyslet se nad tím, jaká byla uplynulá zahradnická sezóna.
Teď už to můžu říct, letos byl dobrý rok na dýně, rajčata i papriky (sladké jenom u našich).
Na Vysočině jsme sklidili tak 12 kilo rajčat. Z toho 6 kilo nezralých, ale to nevadí, vyrobili jsme spoustu salzy. Sklidili bychom asi mnohem více, nebýt dýní, které znemožnily přístup do zahrady. U našich bylo rajčat plno, dokonce je maminka začala sušit a to je vám panečku luxus!
Již v létě nám dýně přerostly přes celou zahradu. Lezly po všem, vyvrátily stěnu bedu s paprikama, ze kterých stejně nic nebylo a i kdyby bylo, tak se k nim stejně nikdo nedostane kvůli těm blbým dýním. Dýně letos překvapily. Plodily hodně a všechny, nezávisle na odrůdě, měly kanárkově žluté šišaté plody. Spousty spousty žlutých šišek. Asi budeme muset příští rok koupit nová semena, páč se nám loni nejspíš dýně pokřížíly a jako vrcholný produkt přirozeného výběru nám ze šípkového keře dva metry nad zemí visí mrtě žlutých podlouhlých tykviček. Ale jsou dobré. Nehodí se sice na pečení, ale na dušení a do karíček jsou fajn.
Sladkou papriku jsme sklidili jednu. Rozhodli jsme se, že už sladké papriky na záhonech pěstovat nebudeme, je to škoda místa. Dáme je asi do kýblů a velkých květináčů, jako máme čili papričky. Ty letos plodily jak o život a ještě teď hodně z nich kvete. Z malochů nových odrůd toho mnoho není, protože husy jsou jako většina ptáků hodně destruktivní a baví je ukusovat malé rostlinky hned u země.
Co se taky moc vyvedlo byly okrasné kvetoucí rostliny. Ano! Konečně máme okolo domu aspoň něco málo pěkného. Na zahradě nám ještě stále kvete tabák, který nadělá fakt hodně parády, měsíčky a aksamitníky. Na ošklivém suťovitém svahu nádherně vykvetly hledíky v tolika barvách, že jsme se z toho div neobkreslili. Strávili jsme mnoho hezkých chvil, když jsme stáli nahoře na svahu a dívali se dolů a říkali: "Ty hledíky jsou super!". Další věc, která se na svahu chytila jsou plazivé růže a v té úplně nehnusnější části se ujal yzop, který v podstatě nonstop kvete už od začátku léta. První várku yzopu ze semínek nám sežrali slimáci, tak jsme musela koupit větší kytky v zahradnictví a ty už vydržely. Kvetly i povijnice, hrachory a rozchodnice, floxy, nové chryzantémy, dokonce i jeden ibišek v "živém plotu", goji a hlavně růže! A abych nezapomněla, kvetla i jeřabina Likernaja. Mnoho rostlin nám také udělalo radost tím, že nechcíplo. Sice nekvetly ani vlastně moc nerostly, ale žijí a to se taky počítá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama