Povídání nejen o papričkách pro všechny, co rádi něco pěstují a jsou rádi, když je pálí huba.

Chov hus I

15. dubna 2017 v 16:08 |  "Různé" a "jen tak"
Předloni jsem tu zmiňovala, jak nás zaujal chov hus. Loni jsme po dlouhých peripetiích sehnali čtyři týdenní housátka, křížence husy něměcké nosné. Kvůli německému původu dostala jména Hildegarda, Brunhilda, Siegfried a Helmut. Tady je řeba podotknout, že jsme jejich pohlaví nezjišťovali a jména udělili jen tak pocitově. Do věku třech týdnů housata spávala v koupelně, aby přes noc nenastydla a něco je nesežralo. Jaký bordel jsou čtyři housata schopna udělat přes noc, to se hned tak nevidí. Také jsme zjistili, že poté co objevila nezměrnou rozlehlost vnějšího světa (2x2 metry ohrádka plná jetele) jim nocování v krabici od chmele nevyhovuje a Helmut dokonce projevil stresem vyvolaný kanibalismus a ozobal Brunhildě křídla. I když jsme ho podezřívali, že je to spíš zákeřná ludra, protože ta krabice zas tak malá nebyla.

Husy jsou skvělá domácí zvířata, ohromně přilnou k člověku. Na druhou stranu, pokud je jich víc pohromadě, vztah husa vs. husa mírně převyšuje vztah husa vs. člověk, což je velmi v pořádku.

Housata jsou velmi hravá a jako všichni ptáci ráda ničí věci. Zejména okrasné ale i užitkové keře.

Jednou večer jsme si venku na počítači pouštěli hudbu (Musorgského) a zjistili jsme, že housata to celkem baví poslouchat. Nakonec jsme jim na youtube pustili nějaká videa s husama. Líbilo se jim jak berneška napadla nějakého pána. Na druhou stranu video s pomořanskými husami se neujalo a Helmut na ně syčel.

Také se zjistilo, že Brunhilda a Siegfried jsou velmi milé a přátelské povahy, zatímco Helmut a Hildegarda jsou potvory, co napadají malé děti a kradou boty. Siegfried zase dokáže zdrhnout přes plot, ale paničku má omotanou kolem křídla, takže mu to stejně odpustí.

Všechny husy milují auta. Auto je lesklé a když se husa koukne na auto, vidí husu. Navíc se dá ozobávat vzorek pneumatik, otevírat kliky dveří a v případě našeho vozu i odrbávat rez a nálepky, které kryjí rezavé díry.

Housata v nízkém věku je možno k sobě přivolat. Pak když jsou starší a samostanější tak už nepřiběhnou. Když je chcete někam dostat, tak je nejlepší roztáhnout ruce a běžet před nimi. Nedokážou tomu odolat, běží a mávají křídly a snaží se vzlétnout. Husa má v běhu omezenou rychlost, když ji překročí, přišlápne si tlapky, přepadne dopředu a strašně nadává.

Nicméně se ukázalo, že obě dámy, Hildegarda i Brunhilda, jsou houseři a jediná husa ve skupině je ta mrcha Helmut. Do příštího roku jsme si chtěli nechat jeden pár. Helmut byl jasná volba a z houserů jsme zvolili Brunhildu, páč měla nejklidnější povahu. Hned poté, co se Siegfriedek a Hildegarda odebrali do mražáku, vyjevila Brunhilda svou pravou povahu, a to že je strašný macho houser a celý svět to musí slyšet. Helmut se naopak sklidnil(a).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama